Przygotowałam dla Ciebie zestawienie, które pomoże Ci określić jaką masz konstutucję (osobowość) wg. medycyny tybetańskiej.  Wypełniając test zwracaj uwagę na generalne tendencje, które występują w twoim ciele, nie zaś na to jak jest obecnie, czy co działo się w ostatnich 3 latach.

Przykładowo, jeśli masz problemy z gniewem, ale dzięki medytacji, terapii, czy czegokolwiek innego i teraz jesteś „nadzwyczaj spokojnym człowiekiem” – chwała Ci za to, ale… zaznaczasz checkbox skłonny do gniewu, bo taka jest twoja ogólna tendencja.

Przykład drugi – typ skóry. Jeśli jesteś mężczyzną koło 70, albo kobietą po menopauzie, teraz masz skórę suchą, ale wcześniej miałaś/miałeś np. tłustą – zaznaczasz checkbox – tłusta. Tu chodzi o generalne tendencje, bo twoja konstytucja nie zmienia się wraz z wiekiem. Urodziłeś się Lungiem, Tripą czy Pekenem i tak będzie całe twoje życie.

LUNG/wiatr

TRIPA/żółć

PEKEN/flegma

jestem…

mówię…

moja pamięć jest…

Przęciętna, ale zapamiętuję szczegóły

Moja inteligencja jest…

Wszystko łapię w mig

Koncentracja

Dobra. Rzadko się rozpraszam

mam talent do

Nauki

moja kreatywność jest…

Średnia

reaguję…

Szybko

kontakty z innymi

Bywam arogancki

moje hobby jest związane z…

Współzawodnictwem

Gdy odpoczywam…

Uprawiam sport

Mój apetyt jest…

Wielki, ciągle jestem głodny

moje trawienie jest…

Szybkie

Odczuwam dyskomfort…

W czasie trawienia

Często skarżę się na…

Nadkwasotę

Moje ulubione jedzenie ma smak…

Gorzki

Szkodzi mi…

Mleko, alkohol, czosnek, tłuste jedzenie

Chce mi się pić…

Często

Na „tronie”…

Mam tendencję do rozwolnienia

Moje ciało jest…

Gorące

Moja sylwetka jest…

Ani gruba, ani szczupła - średnia

Moja skóra jest…

Tłusta

Moja karnacja jest…

Zółtawa

Moje włosy są…

Blond, rude, ciepły brąz, kręcone

Mój język jest…

Z żółtym nalotem

Źle się czuję w…

Gorącym klimacie

Śpię…

Często jestem śpiący w ciągu dnia

Moje emocje…

Narzekam. Kiepsko znoszę niedogodności

Pocę się…

Bardzo. Muszę często brać prysznic

Mam kłopoty z…

Wątrobą, woreczkiem żółciowym, oczami

LUNG=0

TRIPA=0

PEKEN=0

Jak zinterpretować, to co Ci wyszło?

Patrząc na rozkład zaznaczonych kwadracików może się okazać, że: 

  • jedna energia dominuje nad innymi – znaczy to, że w Twoim ciele dominuje 1 element: wiatr, żółć (ogień) lub flegma (woda i ziemia). 
  • 2 energie są wysokie a jedna niska, czyli masz w ciele dominantę dwóch elementów
  • 3 energie są mniej więcej na równym poziomie, że wszystkie elementy są w równowadze. 

Co to znaczy, że jakiś element dominuje? To znaczy, że musisz na niego uważać – masz pewne skłonności w ciele, które, jeśli nie poświęcisz im uwagi mogą spowodować kłopoty.   

Lung, Tripa i Peken są jak 3 muszkieterowie, są zawsze razem i działają dla naszego dobra, ale jeżeli jeden z nich nadmiernie rośnie w siłę, to kłopot gotowy.

LUNG/wiatr

W ciele dominuję element wiatru (ruch).  Osoby z tą predominantą są zazwyczaj szczupłe, energiczne i kreatywne. Myślą nieszablonowo, ale łatwo się rozpraszają. Co więcej, ich nastrój w dużym stopniu zależy od pogody, ludzi wokół nich i spożywanych pokarmów. Mocne strony: szybko się uczą, są wysoce kreatywne, wielozadaniowe, życzliwy, elastyczny, ciągłe „w ruchu”, naturalnie szczupłe. Słabości – osoby z dominującym lungiem są zapominalskie, niespokojne, mają niestabilny nastrój, łatwo czują się przytłoczone. Są bardzo wrażliwe na zimno, często cierpią na bezsenność,  problemy trawienne i wzdęcia. Mają też słabe krążenie (zimne dłonie i stopy)

Dobre praktyki: unikać chłodu i jeść ciepłe potrawy i napoje. „Uziemiać”się  np przez medytację. 

TRIPA/żółć

W ciele dominuje żywioł ognia (ciepło, metabolizm, trawienie). Ludzie z przewagą Tripa to tak zwane mocne osobowości; są zazwyczaj wysoce zmotywowani, zorientowani na cel i lubią współzawodnictwo. To , naturalni liderzy. Mimo to ich nieco agresywna natura może zniechęcać niektórych ludzi i prowadzić do konfliktów. Mocne strony: inteligencja, zorientowanie na osiąganie celów, szybkie uczenie się, samodzielność, siła,  szybki metabolizm, dobre krążenie,. Słabości: niecierpliwość, skłonność do konfliktów, wiecznie uczucie głodu, wahania nastroju w czasie gdy czują głód (jak głodny to zły),  skłonność do trądziku i stanów zapalnych, wrażliwy na wysokie temperatury. Wrażliwy system trawienny.

Dobre praktyki: osoby o takiej konstytucji powinny unikać ekstremalnych upałów, pikantnych potraw, alkoholu. 

PEKEN/flegma

Dominuje żywioł wody i ziemi (wszelkie płyny w naszym ciele). Osoby o tej konstrukcji są opisywane jako silne, grubokościste i opiekuńcze. Znane są z tego, że utrzymują wszystko razem, dają wsparcie innym. Rzadko się denerwują, pomyślą, zanim coś zrobią, Idą przez życie w powolny, przemyślany sposób. Mocne strony: empatia, opiekuńczość, ufność, cierpliwość, spokój. Na  poziomie ciała: mocne kości i stawy, zdrowy układ odpornościowy. Słabości: łatwo tyją, mają powolny metabolizm, są ospałe, mogą spać przez wiele godzin. Mają skłonność do problemów z układem oddechowym (np. astma, alergie), zwiększonego ryzyka chorób serca, nagromadzenie śluzu w organizmie (problemy z zatokami, że śluzem w żołądku, puchnięcie), podatności na depresję. 

Dobre praktyki: regularne ćwiczenia, utrzymywaniu ciepłoty ciała – np. poprzez ogrzewające jedzenie, ograniczenie słodyczy, nabiału, produktów zbożowych, itp. 

Jak się domyślasz, typy mieszane mają po trochę z jednego, albo drugiego (rzadziej z trzeciego). Za przykład weźmy mnie – Tripa/Peken – charakter mam mocny jak na Tripę przystało, ale Peken go trochę łagodzi – siądę, pomyślę, doprowadzę sprawę do końca (bo się mniej rozpraszam). Jestem wiecznie głodna, i szybko trawię (T), ale równocześnie zmagam się ciagle z „glutem” w zatokach (P). Trochę tego i trochę tego. Nie znaczy, że nie mam w sobie wiatru – mam, tylko on nie jest tak widoczny jak pozostałe dwa. 

Jeśli zainteresował Cię ten temat, to zapamiętaj swój typ, bo w przyszłości będę podrzucać konkretniejsze informacje.

c.d.n.

Copyright: Iwona Bartoszcze. Test opracowany na podstawie materiałów ShangShung Institute oraz TME – Tibetan Medicine Education Centre